روش های نور پردازی در طراحی داخلی

اهمیت روش های نور پردازی در طراحی داخلی مناسب هنگام طراحی یا تغییر دکوراسیون یک محیط از جمله مواردی است که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود چرا که با جزیی ترین تغییرات نتایج گوناگونی دریافت خواهید کرد که بر کل فضا موثر است.

شکی نیست که طراحی نور در فضا تاثیر زیادی روی حس و حال فضا و دید افراد در محیط دارد. برای مثال تصور کنید وارد مطب پزشکی شده اید که نور پردازی ملایمی دارد و از نور سقفی خبری نیست. چنین محیطی از استرس بیمار می کاهد و برای اکثر ما دلچسب است. انتخاب نور متناسب با محیط مورد نظر احتیاج به اطلاعات کافی درباره انواع مختلف چراغ، لامپ و وسایل جانبی و دیدی باز به اصل هماهنگی کل فضا دارد.

خانه های امروزی طوری طراحی می شوند که جای لوستر و چراغ های دیواری در آن ها تعریف شده است ولی اکثر ما ترجیح می دهیم به جای این نورهای ثابت، از چراغ های رومیزی و آباژور استفاده کنیم که به راحتی جابجا می شوند و می توانیم برای نور پردازی هر قسمت از خانه که احتیاج داریم از آن ها استفاده کنیم. حتی بعضی از آن ها امکان کم و زیاد کردن نور را نیز به ما می دهند که برای موقعیت های مختلف قابل استفاده هستند.

 

روش های نور پردازی در طراحی داخلی

 

هدف مشخص
هنگام انتخاب نور مناسب، قبل از هرچیز باید دقت داشته باشید که هدفتان از نورپردازی فضای مورد نظر چیست؛ می خواهید کل فضا نور داشته باشد یا برای مثال می خواهید روی یک شیء خاص مثل یک تابلوی ارزشمند تاکید کنید، شاید هم فقط تعیین مسیر ورودی به اتاق پذیرایی برایتان اهمیت داشته باشد. به هر حال چنانچه هدفتان از نور پردازی مشخص باشد، به طور حتم نتیجه کار بسیار دوست داشتنی و خاص خواهد بود.

 

انواع نور
به طور کلی می توان نور ها را به سه دسته تقسیم کرد: دسته اول نورهایی هستند که برای کارهای خاص استفاده می شوند مثل چراغ های مطالعه، نورهای طراحی شده برای روی گاز و… از آنجایی که فردی که مشغول مطالعه یا آشپزی است احتیاج به نور کافی برای دیدن آنچه که انجام می دهد، دارد. این دسته از چراغ ها نور زیادی تولید می کنند تا فرد به کاری که انجام می دهد کاملاتسلط داشته باشد.

دسته دوم نورهای محیطی هستند که نور کلی فضا برای دیدن اطراف و افراد دیگر را تامین می کند. این نور ها همچنین برای ایجاد حس و حال خاص در محیط استفاده می شوند که در این صورت بهترین نوع کلید، کلیدهای «دیمر» است که با کم و زیاد کردن آن ها می توان نور موردنظر را تامین کرد.

دسته سوم نور های نقطه ای هستند که برای ایجاد تاکید روی یک شیء خاص استفاده می شوند؛ برای مثال در بالای یک مجسمه زیبا یا یک تابلوی نفیس. شاید هم برای ایجاد تاکید روی تختخواب یک اتاق خواب بزرگ.

به هر حال چنانچه به دنبال ایجاد فضایی شیک هستید، بهتر است نور پردازی مناسب را نیز در فهرست اولویت هایتان قرار دهید.

 

چند پیشنهاد روش های نور پردازی در طراحی داخلی

برای انتخاب نور پردازی ایده آل هدفتان را از نور پردازی تعیین کنید. هر قسمت از فضاهای منزل باید نور پردازی خاص خود را داشته باشند، برای مثال در آشپزخانه هم به نور محیطی احتیاج دارید و هم نور مستقیم برای گاز و سینک ظرفشویی. اگر در اتاق خواب با این مشکل روبه رو شدید که نور کافی برای مطالعه نیست، مطمئن باشید که نورپردازیتان مشکل دارد و احتیاج است دوباره به آن فکر کنید.

برای ایجاد حس امنیت و آسایش در ورودی ساختمان، به نورپردازی آن نیز فکر کنید. شاید نورپردازی ورودی اصلی ساختمان آخرین چیزی باشد که به نظرتان برسد ولی دقت داشته باشید این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است. نور خیلی ملایم و کم از امنیت فضا می کاهد، در عین حال نور زیاد ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برای همسایه ها و عابران شود. بهترین راه حل برای این فضا، استفاده از نورهای حسگر است که با قدم گذاشتن در یک فاصله مشخص از در ورودی روشن می شوند. این دسته از چراغ ها هم از نظر اقتصادی بصرفه هستند و هم تا حدودی باعث ایجاد امنیت در محیط می شوند.

از پوشش های دیواری برای چراغ ها به عنوان دکور استفاده کنید. نور پردازی خارجی ساختمان فقط جنبه کاربردی ندارد بلکه می توان برای زیبا سازی فضا هم از آن ها استفاده کرد. تابلوهای پلاک خانه امروزه طراحی های بسیار متنوع و زیبایی دارند که با نورپردازی های متفاوتی همراه هستند. این تابلو ها یکی از بهترین و ساده ترین المان های کاربردی برای تزیین دیوار ورودی اصلی به شمار می روند که در عین حال باعث ایجاد فضایی زیبا در شب نیز می شوند. بهترین نوع آن ها مدل هایی است که با تاریک شدن هوا خودبخود روشن می شوند و احتیاجی به روشن و خاموش کردن دستی ندارند.

در محیط های داخلی از چند منبع نوری مختلف برای نور پردازی یک فضا استفاده کنید. برای فضاهایی مانند آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق نشیمن چند منبع نوری به شما کمک می کند که حداکثر کارآیی را از فضا داشته باشید. نور تعبیه شده روی کانتر آشپزخانه نوری مناسب برای انجام کارهایی است که احتیاج به دقت و نور زیاد دارد. در حالی که یک آباژور پایه دار بلند کنار کاناپه راحت اتاق نشیمن بهترین جا برای مطالعه است. در حمام هم نور بالای آینه باید در حدی باشد که سایه روی آینه نیفتد و در عین حال باعث خیرگی نشود. این نور جدای نوری است که برای روشنایی کلی فضا در نظر گرفته شده است.

در انتخاب آباژور ها و چراغ های رومیزی بیشتر دقت کنید. به کاربری این دسته از نور ها کمتر توجه می شود چرا که بیشتر جنبه تزیینی دارند. در حالی که بسادگی می توان با تعدادی آباژور یک محیط بزرگ را نور پردازی کرد بدون اینکه نیازی به نور سقفی یا دیواری باشد. البته قبل از هر چیز باید به فضایی فکر کنید که می خواهید آباژور مورد نظر را در آنجا قرار دهید و بررسی کنید که چه مقدار نور برای این فضا احتیاج دارید. گاهی لازم است چند آباژور با نورهای ملایم در دو یا سه نقطه از یک سالن قرار بگیرند در حالی که گاهی یک آباژور بلند با نور بیشتر برای ایجاد نقطه تاکید کافی است. شاید هم دوست داشته باشید از آباژورهای کوتاه رومیزی استفاده کنید.

برای سقف های بلند و دکوراسیون های مدرن از نورهای مخفی استفاده کنید. در طراحی های امروزه، به طور معمول به جای استفاده از چندین لوستر و چراغ های دیواری از نورهای مخفی تعبیه شده در پشت طاقچه ها استفاده می شود که هم روشنایی ملایمی به فضای نشیمن و پذیرایی می بخشند و هم جای کمتری را اشغال می کنند. چنانچه از کلید های دیمِر برای این دسته از نور ها استفاده کنید، در هر موقعیت نور متناسب را در اختیار خواهید داشت. لامپ های کم مصرف را نیز فراموش نکنید چرا که این نور ها دیده نمی شوند و چنانچه از ظاهر لامپ های کم مصرف خوشتان نمی آید، بهترین موقعیت برای استفاده از آنهاست.

نور پردازی شب را در اتاق کودکان فراموش نکنید. اغلب کودکان از تاریکی شب می ترسند، بنابراین هنگام طراحی اتاق کودکتان حتما فکری به حال نور شب در این فضا بکنید. یک چراغ خواب با نور ملایم می تواند هم مانع ترسیدن فرزندتان شود و هم روشنایی مورد نیاز شما را برای سرزدن های شبانه به کودکتان تامین کند و در عین حال به نوبه خود به زیبایی اتاق خواب کودک هم می افزاید.

در انتخاب لوستر برای اتاق پذیرایی و فضاهای رسمی دقت کنید. شاید به نظر نرسد ولی لوستر ها المان هایی بی نهایت حساس و اثرگذارند که عدم دقت در انتخاب نوع مناسب آن می تواند روی دکوراسیون کلی فضای خانه تاثیر زیادی داشته باشد. برای مثال چنانچه طرفدار مبلمان و رنگ های مدرن هستید، بهتر است سمت لوستر ها و دیوارکوب های سنگین و کلاسیک نروید، چرا که تناقض آن ها در محیط اصلا خوشایند نیست. فقط کافی است برای تهیه لوستر، عواملی مانند سبک دکوراسیون خانه، ارتفاع سقف، نوع نور مورد نیاز محیط و… را در نظر داشته باشید تا نورپردازیتان با سایر عناصر دکوراسیون داخلی همخوانی لازم را داشته باشد.

لامپ های LED را فراموش نکنید. ممکن است شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که طرفدار سفت و سخت لامپ های کم مصرف و قدیمی هستند ولی بهتر است برای یک بار هم که شده لامپ های LED را امتحان کنید. این دسته از لامپ ها با وجود اینکه نسبت به لامپ های معمولی گران تر هستند ولی از نظر ظاهری هم زیبا تر و کوچکترند، هم انرژی کمتری تلف می کنند و عمرشان بسیار طولانی تر است. لامپ های معمولی حدود ۹۰درصد انرژی را به صورت گرما هدر می دهند در حالی که اتلاف انرژی در LED ها تقریبا صفر بوده و هیچ گرمایی پس نمی دهند. نکته مثبت دیگر این دسته از نور ها، تنوع بی نهایت آنهاست؛ چه در رنگ و چه در سایز و میزان نور تولیدی، به طوری که می توانید برای هر فضا با هر کاربردی نوع خاصی از آن ها را استفاده کنید.

دیوارکوب ها فقط یک منبع نوری به شمار نمی روند. یکی از حساسترین نورهای محیط، نورهای دیواری یا دیوارکوب ها هستند که در انتخاب آن ها باید بسیار دقت کرد. این دسته از نور ها به طور معمول در تمام نقاط خانه قابل استفاده هستند. اولین نکته ای که هنگام انتخاب آن ها باید به آن توجه کرد کاربری این نور در محیط است. در فضایی مانند اتاق نشیمن، نوری ملایم با فاصله ای متناسب با پشتی کاناپه مورد نیاز است که ترجیحا نور به سمت سقف باشد. در حالی که در حمام، نور بیشتر و به سمت پایین بیشتر به کار می آید. پس قبل از خرید و نصب نورهای دیواری به کاربرد و محل نصبشان دقت کافی داشته باشید تا دچار سردرگمی نشوید. چنانچه در انتخاب نوع لامپ مورد نیازتان هم دچار تردید هستید، می توانید با یک طراح داخلی یا یک متخصص برق ساختمان مشورت و با خیال راحت مناسب ترین نور برای فضای داخلی منزلتان را تهیه کنید.