تعریف دمای رنگ

تعریف دمای رنگ

اگر جسم سیاه گرم شود، در دماهای مختلف به نسبت نورهای متفاوتی را ایجاد میکند، و این نورها در طیف نور های مرئی قرار میگیرند.

برای مشخص شدن نور ها و یا رنگ ها از دمای که به جسم سیاه داده میشود تا آن نور را ایجاد کند استفاده میشود.

نوری که از شیشه منشور عبور داده میشود به لحاظ شکسته نوری که منشور دارد شکسته شده و به طول موج های مختلفی تجزیه میشود، به طور مثال هنگامی که نور سفید به منشور تابیده شود به طیف هفت رنگ تجزیه میشود، این طیف طیف مرئی بوده که باچشم به راحتی قابل دیدن است.

طول موج طیف مرئی بین ۳۸۰ نانومتر تا ۷۵۰ نانومتر است.

مشخصه دیگر در بیان نور، درجه حرارت رنگ و یا دمای رنگ است که با شاخصی به نام کلوین مشخص میشود، این شاخص بیان کننده رنگ نور و روشنی است. از ترکیب رنگ های مختلف با طول موج های متفاوت نور جدیدی تشکیل میشود که برای مشخص کردن این نور انرا با درجه کلوین میسنجند.

هر چه نور ایجاد شده روشن تر و سرد تر باشد درجه کلوین بالاتری و بر عکس هرچه نور گرمتر و یا زرد تر باشد درجه کلوین پایین تری دارد.

اگر بخواهیم تعریفی از دمای رنگ به صورت علمی داشته باشیم به این صورت میتوان بیان کرد که اگر جسم سیاه رنگ گرم شود، در دماهای مختلف رنگ نور مختلفی از خود نشان میدهد (که تمامی این رنگ نورها در هنگام گرم شدن در طیف نور مرئی قرار دارند) به طور مثال هنگامی که فلز گداخته میشود ابتدا دارای رنگ قرمز بوده و به تناسبی ک گرما افزایش پیدا میکند رنگ فلز گداخته که قرمز رنگ بود به سمت رنگ ابی و سفید تغییر پیدا میکند و اگر این گرما مجدد افزایش یابد فلز گداخته رنگی شبیه آبی مایل به بنفش پیدا میکند که این امر رابطه ی بین دما و رنگ نور را به خوبی نمایش میدهد. بنابراین دمای رنگ تابعی از نور ساطع شده از جسم سیاه رنگ در دمای مختلف میباشد که این عدد بر حسب کلوین سنجیده میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.