شاخص نمود رنگ (CRI)

شاخص نمود رنگ (CRI)

شاخص نمود رنگ (Color Rendering Index) که به اختصار CRI نامیده می‌شود، اندیسی است برای مشخص کردن میزان کافی بودن نور موجود برای تشخیص رنگها.

چشم انسان به گونه ای رشد یافته است تا بتواند با استفاده از نور خورشید رنگ‌های متفاوت اشیاء را تشخیص دهد. در نتیجه شاخص رنگ نور خورشید برای چشم انسان بهترین است ، زیرا سبب میشود انسان به سهولت رنگ های طبیعی را تشخیص دهد.

نور خورشید دارای طیف نوری کامل است و در نتیجه امکان دیدن همه رنگ‌ها با دمای رنگ های متفاوت در زیر نور خورشید امکان‌پذیر است در حالی که سایر منابع نوری، طیف‌های نوری متفاوتی دارند که می‌توان با جستجو در منابع گوناگون، با طیف های نوری متفاوت آشنا شد.

با توجه به آنچه در بالا در رابطه با مناسب بودن نور خورشید برای چشم انسان جهت تشخیص رنگ ها گفته شد، هر چه منابع روشنایی در طیف نور به طیف نور طبیعی خورشید نزدیکتر باشند بهترند. در این راستا برای تعیین کیفیت یک منبع نور از شاخص نمود رنگ (CRI) که بازه ای بین عدد صفر تا صد را در برمیگیرد استفاده میشود.

با این توصیف ، نوری که در آن تشخیص رنگ ناممکن باشد شاخص نمود رنگ صفر و نوری که بهترین نمود رنگ را داشته باشد شاخص صد را از آن خود میکند.

تفکیک نوری بهتر رابطه مستقیمی با درصد CRI  بالاتر دارد. میزان مناسب CRI  برای تفکیک رنگ  برای یک منبع روشنایی ۸۵ تا ۹۰ درصد در نظر گرفته شده است.

نمود رنگ (CRI)

شاخص نمود رنگ

امروزه دلایل متعددی باعث افزایش تمایل ها برای استفاده از لامپ های LED ال ای دی گردیده است که از مهمترین آنها میتوان به برخورداری از شاخص نمود رنگ ۱۰۰ در این لامپ ها اشاره نمود.

وجود این سطح از کیفیت در لامپ های LED  ال ای دی و این حقیقت که این لامپ ها فاقد اشعه مادون قرمز و فرابنفش هستند، مزایای ارزنده ای همچون موارد زیر به همراه می آورد:

عدم تهدید سلامت چشم و محیط ، فراهم نمودن نور با سطح کیفیت بسیار بالا و مطابق با مقتضیات چشم انسان در محیط های کاری صنعتی که نیاز به دقت و تشخیص رنگ بالا دارند، استاندارد بودن نور تولید شده که سبب زیبایی محیطی که در آن به کار گرفته میشود میگردد.

در انتها باید اضافه نمود که در آینده ای نزدیک شاهد جایگزین شدن چراغ های LED ال ای دی با قابلیت تولید نور سفید (نور خورشید) با منابع نوری موجود خواهیم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.